Ministr se možná zeptá i vás...
...na to, zda-li je efektivní využívat systém zpětného odběru PET lahví nebo ne. Zaplať nám Pán Báh za alespoň nějakou pozitivní zprávu v oblasti ochrany životního prostředí (vs.požáry v Rusku, povodně v Číně, Pákistánu...).
Bývalé úřednické vedení státu nějak zapomnělo na službu veřejnosti a vystavilo stopku vratným lahvím. To prohlásila nynější opět náměstkyně minístra životního prostředí Bízková a tak nějak mimochodem poslala vratné lahve k šípku a jakoby se měla za problematikou zavřít voda na věčné časy a ve prospěch nápojářským firem.
Podíváme-li se ale za naše hranice směrem na západ do Spolkové republiky německé - Němci také nebyli zpočátku zrovna nadšeni z novinky zavádění vratnýzch záloh, ale po roce praktického života nenajdete v německém příkopu (pozor - nezaměňovat se zákopem) vratnou Petku, hliníkovou nebo skleněnou nádobu. Kupodivu trh se nějak "zdeformoval" a např.firma prodávající v řetězci obdobnému našemu Lidlu začala prodávat namísto v Alu v malém PET. Systém je natolik zajímavý, že existují "pásma" vratných záloh (sklo, alu, PET). Snad hraje roli i eventuelní příspěvek do systému "Gruene punkt" (obdoba našeho Zelený bod), výrobce (plnič, distributor) má možnost zvolit cestu (vratná = nižší náklady vs.nevratná = vyšší náklady)...
Závěrem - pokud se bude ministr Drobil ptát - snad se nebude ptát hloupě a problematiku alespoň trochu daňopvým poplatníkům s pomocí svých úředníků (paní náměstkyně Bízkové?vysvětlí, abychom neodpovídali hloupou odpovědí....
P.S. Není vratná jako vratná. V našich představách je zakořeněná představa opětovného použití té stejné lahve v cyklu plnění. Ve zmíněném Německu se vrácené lahve v automatu sešrotují a tím nedochází k převozu vzduchu. Rozřezaný PET se využívá k recyklaci na nové výrobky...
P.P.S.TZ MŽP 2.8.2010 .... ?????
(Citace MfDnes, 2.8.2010 PRAHA Třídíte rádi odpad? Chodíte rádi vracet lahve? Možná dostanete brzy šanci vyjádřit se, zda by na PET lahve a plechovky měla být záloha – stejná, jako je nyní třeba na skleněné pivní lahve.
Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) řekl MF DNES, že chce rozsáhlým průzkumem zjistit, zda si lidé přejí rozšířit zálohy. „V této věci hodlám zadat velký průzkum placený z prostředků ministerstva původně určených na granty pro nevládní organizace. Zjistím, kolik občanů si toto zásadní opatření pro ochranu životního prostředí přeje, a podle toho se rozhodnu,“ řekl Drobil. Systém, který připravoval bývalý šéf resortu Martin Bursík, měl podle prvních plánů fungovat již od letoška. Pro Čechy by to přitom nebyla úplná novinka, prosadit zálohy na PET lahve se v devadesátých letech pokoušela Pepsi Cola i Coca-Cola.
Včera prošel zálohovací systém další změnou: na skleněné minerálky „sedmičky“ už je záloha jen koruna namísto tří. Není o ně zájem, nahradily je právě plastové lahve.)
Jiří Korbel, předseda sdružení Natura 99